Projekt “Zdobądź własny szczyt – nowe podejście do aktywizacji społeczno-zawodowej” jest skierowany wyłącznie do osób zamieszkałych w powiatach; nowotarski, nowosądecki, limanowski i suski.
Grupę docelową stanowi 450 osób (252 kobiet i 198 mężczyzn) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, które w pierwszej kolejności wymagają aktywizacji społecznej, w tym w szczególności:
– osoby doświadczające wielokrotnego wykluczenia społecznego,
– osoby korzystające z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa oraz pomocy społecznej;
-osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi
– osoby lub rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym w związku z rewitalizacją obszarów zdegradowanych
W ramach projektu oferujemy szerokie wsparcie:
- Dla każdego uczestnika zostanie przygotowany Indywidualny Plan Działania – wspólnie ze specjalistą uczestnik oceni swoje predyspozycje i mocne strony oraz opracuje ścieżkę działania na czas trwania projektu, również określi rodzaje szkoleń jakie będą dla niego przydatne.
- W razie potrzeby uczestnik otrzyma wsparcie psychologiczne – indywidualne lub grupowe, a jeśli jest taka konieczność to również terapię lub psychoterapię.
- Uczestnik może otrzymać wsparcie specjalisty-trenera zatrudnienia wspieranego który pomoże mu odnaleźć się na rynku pracy, pokieruje jak rozmawiać z pracodawcą, jak szukać pracy, jakie ma prawa i obowiązki.
- Uczestnicy mogą brać udział w Treningu kompetencji umiejętności społecznych – trening umożliwi rozwój i doskonalenie umiejętności kontaktu międzyludzkiego i współdziałania w społeczności, zwiększy pewność siebie i wiary we własne możliwości uczestnika, pokaże jak budować poczucia własnej wartości. Uczestnicy nauczą się jak dobrze się zaprezentować, komunikować się w zespole, miejscu pracy pokaże, jak wyrażać emocje żeby zostać dobrze zrozumianym, uczestnicy nauczą się jak rozwiązywać konflikty aby dojść do porozumienia.
- Uczestnicy mogą brać udział w szkoleniu z Autoprezentacji – gdzie nauczą się jak się zaprezentować (jak wpływa wygląd zewnętrzny na możliwości uzyskania pracy), nauczą się jak pokazać swoje mocne strony i zaprezentować w korzystnym świetle swoje umiejętności. Uczestnicy w czasie warsztatów uczestnicy określą swoje podstawowe potrzeby, aby poprawić swój wizerunek – zostanie określony rodzaj potrzeby na którą uczestnik może otrzymać dofinansowanie (np. fryzjer, dermatolog, zakup odzieży i obuwia). W trakcie zajęć przewidziany jest obiad dla uczestników.
- Część uczestników będzie mogła uzyskać pomoc w zdiagnozowaniu problemu zdrowotnego (utrudniającego powrót na rynek pracy lub aktywne uczestnictwo w życiu społecznym).
- Uczestnicy będą mogli skorzystać z porad ekspertów np. prawnika, doradcy kredytowego, finansowego (np. porady jak wyjść z problemów z niespłaconymi kredytami, niespłaconymi alimentami) – uczestnicy otrzymają porady, a nie finansową pomoc w spłacie.
- Uczestnicy mogą uzyskać porady specjalisty: mediatora, terapeuty, doradcy zawodowego, pośrednika pracy, wziąć udział w warsztatach zawodowych, które przygotują do samodzielnego poszukiwania pracy (rozmowy z pracodawcą, odpisywania na ogłoszenia o pracę).
- Uczestnicy mogą podnieść swoje umiejętności językowe na kursie, umiejętności obsługi programów komputerowych oraz umiejętności zawodowe na kursach zawodowych. W trakcie tych szkoleń każdy uczestnik kursu będzie otrzymywał stypendium szkoleniowe w wysokości 6,65 zł za 1h.
- W ramach projektu uczestnik może odbywać kilkumiesięczny płatny staż zawodowy. Poszukiwanie miejsc stażowych odbędzie się wspólnie z uczestnikiem projektu. W wyborze miejsca stażu decydujące będą kwalifikacje kandydata a także sytuacja na rynku pracy w danym powiecie.
Szczegóły i informacje:
tel: 12 423 66 90 mail: m.mikon@itk.krakow.pl
Trener Zatrudnienia Wspieranego – tel: 570-400-225, m.kaczmara@itk.krakow.pl
BIURO PROJEKTU
Zdobądź własny szczyt – nowe podejście do aktywizacji społeczno-zawodowej
Instytut Turystyki w Krakowie Sp. z o.o.
ul. Zamknięta 10 lok 2.13 30-554 Kraków